Celý program

Bezdomovci v Japonsku
14. 3. 2016, 17:30 | Křížkovského 12 (1.12) | vstupné 20 / 0 Kč
Bezdomovci v Japonsku ⇒ Jan Sýkora
Poválečné Japonsko bylo po dlouhá léta označováno za společnost střední třídy, která se vyznačovala relativně rovnoměrným rozdělením společenského bohatství. Od 90. let 20. století však dochází k postupnému vyprazdňování střední vrstvy a rozevírání tzv. „sociálních nůžek“. Přednáška se zaměřuje na problém sociální exkluze a objasňuje politické, ekonomické, sociální a kulturní aspekty bezdomovectví v současné japonské společnosti.
Japonské školství
15. 3. 2016, 19:00 | Křížkovského 12 (2.03) | vstupné 20 / 0 Kč
Japonské školství ⇒ Takajuki Watanabe
Co vám Wikipedie o japonském školství neřekne? Například to, že v japonštině najdete i termín „kjóiku mama“, který označuje matky „terorizující“ své děti vzděláním. Jsou japonští a čeští studenti jiní? O vlastní zážitky a perličky se podělí japonský lektor, působící na Katedře asijských studií FF UP.
Studentské divadlo
16. 3. 2016, 20:00 | Křížkovského 12 (2.03) | vstupné dobrovolné
Kriminálka Kjóto: Boj o světlo ⇒ Studentské divadlo
„V pradávných dobách zrodili se tři božští sourozenci: bohyně slunce Amaterasu, bůh měsíce Cukujomi a bůh bouří Susanoo. Co se však nestalo! Bohyně slunce (už zase) kamsi zmizela! Její bratři se vydávají na odvážnou detektivní výpravu, aby do světa opět přivedli její božské světlo. A do toho všeho Jandera – ten nám tu ještě scházel!“
Óm šinri-kjó
17. 3. 2016, 18:40 | Křížkovského 12 (2.03) | vstupné 20 / 0 Kč
Konec světa se blíží! ⇒ Barbora Korčáková
Apokalyptická učení hrají v nových náboženských hnutích důležitou roli, výjimkou nejsou ani japonská nová náboženská hnutí. V přednášce budou apokalyptická učení těchto hnutí představena v náboženském a historickém kontextu. Důraz bude kladen hlavně na učení konkrétních nových náboženských hnutí (např. Óm šinrikjó, Sukjó mahikari) a význam apokalyptického učení v učení a dějinách hnutí.
Malé divadlo kjógenu
18. 3. 2016, 19:30 | Divadlo hudby | vstupné 150 / 100 Kč
Bóšibari & Čidori ⇒ Malé divadlo kjógenu
Akci pořádáme ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.
Kjógen (v překladu „bláznivá“ nebo „umně vyšperkovaná slova“) reprezentuje komickou divadelní formu, která se stejně jako divadlo nó vyvinula z původně čínských her sarugaku. Tento žánr dosáhl rozkvětu v polovině 14. století a v nepřerušené tradici se provozuje do dnešních dnů. Slovo kjógen je samo o sobě většinou chápáno jako výraz označující samostatnou komickou divadelní hru, tradičně vkládanou mezi dvě hry divadla nó.
⇒ kjogen.cz ⇒ olmuart.cz
Battó-džucu
21. 3. 2016, 17:30 | Pevnost poznání (Laudonův sál) | vstup zdarma
Japonské umění meče – battó-džucu, tamešigiri
Ukázky japonských mečových technik s doprovodným komentářem pořádáme ve spolupráci se školou japonského meče Toyama-ryū battō-jutsu a Nakagawa Tōzan-ryū.
Battó-džucu je tradiční japonská technika tasení meče. Ve světě ji proslavil hrdina bezpočtu komiksů, seriálů a filmů – Ruróni Kenšin. Ukázku povede sám japonský mistr, sensei Kindži Nakagawa. Tamešigiri původně byla technika testování meče, která se později kvůli své složitosti vyvinula v test schopností samotného šermíře.

⇒ battojutsu

Literární večer
22. 3. 2016, 19:00 | Biskupské náměstí 1 (Zbrojnice, Zmijozel) | vstup zdarma
Japonský literární večer
Akci pořádáme ve spolupráci s knihovnou Univerzity Palackého v Olomouci.
Večer plný příběhy posetými stránkami knih. Ozvěny slov vašich oblíbených japonských literátů zazní spolu s krátkým úvodem do literatury tohoto ostrovního národa v podání Hany Kloutvorové. Přijďte si poslechnout a podělit se o četbu, která za to stojí. Součástí večera bude i loterie o knižní ceny.
⇒ facebook
Zenové vtipy
23. 3. 2016, 19:00 | Křížkovského 14 (2.05) | vstupné 20 / 0 Kč
Co je zen a jak vypadal ve středověku? Přijďte si poslechnout příběhy zenových mistrů a anekdoty, které jsou se zenem úzce spojovány. Tyto specifické příklady ze života zenových učitelů mají svůj původ už v Číně, japonští mistři ale za čínskými vzory v ničem nezaostávají. Jak využívá zen humoru, aby vysvětlil základy buddhistického učení a jak se mu podařilo adaptovat v západním světě?
Abe & Park
24. 3. 2016, 18:40 | Křížkovského 12 (2.03) | vstupné 20 / 0 Kč
Korea a Japonsko: vybrané aspekty ekonomiky a společnosti v komparativní perspektivě ⇒ Michal Vodrážka
Japonsko a Jižní Korea jsou blízkými a důležitými obchodními partnery. Zároveň jejich vztah ale ovlivňuje krušná historická minulost – několik desetiletí okupace, sexuální otroctví, Korejská válka…
Jak vypadá obchod mezi státy, pro které je i 70 let po 2. světové válce otázka reparací stále aktuální? Dá se jejich vztah srovnat třeba se vztahem ČR a Německa? A co na to režim Kim Čong-una?

Levnější vstupné na přednášky platí pro členy Japonského klubu Olomouc.
Veškeré fotografie na stránce mají pouze ilustrační charakter.
Změna programu je vyhrazena.